Ako vybrať pomôcky na oslavy a párty?

Pri vyberaní party dekorácií si najskôr musíme ujasniť, aký typ oslavy plánujeme. Skúsme si odpovedať na otázky, pre koho je akcia určená, čo od oslavy očakávame a v neposlednom rade v akom štýle by mala byť. Samostatnou kapitolou sú potom balóniky, ktoré sú vítaným spestrením takmer každej oslavy. V nasledujúcom texte Vám poradíme, ako sa v ponuke party produktov čo najrýchlejšie zorientovať. 
 
 

Aké sú druhy balónikov?

 
Základné typy balónikov sú dva: latexové a fóliové.
Výhodou latexových balónikov je cena, ktorá sa začína už na 10centoch, ak teda budete chcieť balónikov veľké množstvo, budú latexové správnou voľbou. K dispozícii sú v mnohých farbách a veľkostiach, vybrať môžete s potlačou alebo bez. Čo sa týka tvarov, najčastejšie sú okrúhle (oválne). Štandardná veľkosť býva 26-30cm, ale existujú aj latexové jumbo balóny s priemerom 1 meter i viac. Fóliové balóniky sú potom oveľa rozmanitejšie, existuje nepreberné množstvo veľkostí, tvarov a motívov, od zvieratiek po obľúbené seriálové postavičky.
 

Ako dlho bude lietať balónik nafúknutý héliom?

 
Záleží na druhu balónika. Štandardné latexové balóniky o priemere 26cm lietajú cca 10 hodín. Doba lietanie sa dá predĺžiť aplikáciou špeciálneho gélu, ktorý zalepí póry balónika, takže plyn potom uniká pomalšie. Takto ošetrený latexový balónik vydrží lietať 1-2 dni. Dlhšiu životnosť majú balóniky fóliové, ktoré vydržia lietať podľa typu a veľkosti cca 5-14 dní.
 

Môžem si balóniky nafúknuť héliom aj doma?

 
Áno, pre nafukovanie balónikov héliom v pohodlí domova je určený Balloonkit - malá prenosná héliová fľaša na jedno použitie, zvyčajne na 30 alebo 50 balónikov. Nafukovanie je jednoduché a zvládne to každý!
 

Ako zvoliť priestorovou dekoráciu?

 
Okrem balónikov môžete miestnosť vyzdobiť tiež girlandami a bannermi či rôznymi špirálovými závesnými dekoráciami. Na výber sú papierové varianty alebo plastové - tie oceníte najmä pri použití vonku, pretože sú odolné voči rozmarom počasia. Z priestorových dekorácií sa ponúkajú aj lampióny a v poslednej dobe veľmi obľúbené pompo gule. Pompomy si môžete buď sami vyrobiť z hodvábneho papiera alebo zakúpiť už hotové. 
 

Čo potrebujeme k dekorácii slávnostnej tabule?

 
Medzi základné dekorácie patrí celkom určite stolová výzdoba. Pre stolovú výzdobu je potrebné kvalitné prestieranie, obrúsky, svietniky, dekoratívne doplnky k slávnostnej tabuli (menovky, stojany na menovky, konfety, drobné darčeky, krúžky na obrúsky atď.)
Klasické materiály, ktoré tvoria prestieranie stola asi každý pozná. Ak však chceme vytvoriť niečo neobvyklé a efektné môžeme si pomôcť netkanými textíliami, dekoratívnymi šerpami, ktoré tvoria stredovú líniu stola atď. Dôležité je, zvoliť materiál, ktorý je farebne aj štýlovo jednotný. Obrúsky ku slávnostnej dekorácii volíme o rozmeroch 40x40 cm a skladáme ich do jednoduchých tvarov.
 
 

Čo na party nesmie chýbať?

 
Záleží vždy na dúhu oslavy, ale určite nešliapnete vedľa s balónikmi, frkačkami a party čiapočkami. Takmer vždy sa hodí tortová fontánka, pár vystreľovacích konfiet a v neposlednom rade zabodujete s originálnym stolovaním či nejakým vtipným doplnkom dokresľujúcim Váš image.
 
 

Slovníček pojmov

 
Girlanda
Oblúkovito zavesená výzdoba z kvetov, listov, čačiny, papiera, hojne rozšírený doplnok pri slávnostných dekoráciách. Vždy záleží na povahe akcie, akú girlandu zvolíme. Pri vianočných výzdobách je napr. typická girlanda, ktorá má základ z čačiny, často zdobená vianočnými ozdôbkami.
 
Banner
Spravidla papierový nápis, určený na zavesenie do priestoru, označujúci danú udalosť, napríklad "Happy Birthday" alebo "Merry Christmas"